Äänekosken Latuinfo

Mämmen retkiluistelurata ilta-auringossa 2017

Mämmen retkiluistelurata vuonna 2017 ilta-auringossa

Kuulimme suru-uutisen, että Mämmen jääalueista, retkiluisteluradoista sekä hiihtoladuista vuosikymmeniä vastannut Asko Vastamäki on nukkunut pois. Hän oli viimeiseen saakka mukana alueiden kunnossapidossa. Olemme kiitollisia Askolle vuosikymmenien uurastuksesta Mämmen liikuntapaikkojen hoidossa. Toivomme kylältä löytyvän hänen työlleen jatkajan.

Äänekosken liikuntapalvelut


Seuratkaa Latutilanteesta tarkemmin kunkin taajaman latutiedot tai kysykää suoraan kohteen kunnostajalta.

  • Ladut ja latu-urat ovat lumen aikana tarkoitettu vain hiihtäjien käyttöön
  • Kävely, koirien ulkoilutus, hevosella tai moottoriajoneuvolla liikkuminen latu-urilla ei ole sallittua.

Äänekosken latujen hoitoisuusluokitukset

1. hoitoluokan ladut (luistelu ja perinteinen)

Hoidetaan 1-2 krt/päivä.  Lumisateiden jälkeen ja myös pienempien sateiden aikana/jälkeen. Latujälki vaihtelee hieman käytössä olevan kaluston ja latupohjan mukaan. Eroinomaista ja hyvää latua. Sekä luistelu että perinteinen mahdollista.

- Äänekosken Liikuntapuiston ladut
      hoitoa arkisin klo 7 - 21, vikkonloppuisin klo 8-18, ensimmäinen ajo tavoite klo 12 mennessä
      käytössä mursu, tamppari, kelkka
      ajojärjestys 1) ensilumenlatu/säilölumilatu 3,3 km, 2) 6.4 km, 4) 5 km, 5) 10 km

- Suolahden Nakertajan ladut sekä urheilukentän tasamaalatu
      hoitoa klo 7-16 välisenä aikana, ensimmäinen ajo tavoite klo 12 mennessä
      käytössä pikkumursu, tamppari, kelkka

- Konginkankaan ladut kaukalolta pururadalle ja pururata
      hoitoa arkisin klo 7-16 välisenä aikana ja tarvittaessa viikonloppuisin
      käytössä mönkkäri ja tamppari, Sti kalusto käy tarvittaessa 1-2 krt/kausi

- Sumiaisten Saarikkaan ladut (yksityinen)
       hoitoa aina kelien mukaan, "aina kunnossa ladut"
       käytössä traktorin perässä höylä, Sti kalusto käy tarvittaessa 1-2 krt/kausi

2. hoitoluokan ladut 

Ajetaan pääsääntöisesti 0-1 krt/vrk. Ääänekosken taajamassa arkisin klo 7 - 21, viikonloppuisin klo 8-18, Suolahdessa klo 7 - 16 + tarvittaessa. Lumisateiden jälkeen, ei niiden aikana. Osassa myös luisteluhiihtomahdollisuus. Ajokalusto sama kuin 1. hoitoluokan laduissa.

- Äänekoskella
      Rantapuisto - Satama (sekä p+l lumitilanteen salliessa, vähälumiseen aikaan ei perinteistä), 
      Rantaraitti Satama - Lossi (p)

- Suolahdesssa 
      Metsoreitti (p+l, paikoitellen latupohja hieman kapeahko) - EI KAUDELLA 2022-2023
      Majalan peltolatu, SYK koulun peltolatu

- Konginkankaalla
      Liimattalan ja Häkkilän ladut (p)

3. hoitoluokan ladut: kyläladut, kortteliladut

Ei päivittäistä ajoa. Perinteinen. Vaatimaton.

Kortteliladut, koululadut ja päiväkotiladut Äänekoskella ja Suolahdessa hoitaa Äänekosken kiinteistönhoito, pääsääntöisesti pyynnöstä (esim. Runebergin puisto, Piilolan kenttä, Isomäen kenttä, Alkulan päiväkoti, Alkulan hakataloalue, SYK koulun peltolatu, Kellosepän päiväkodin latu). Aukeilla alueilla usein ajettu mursulla, joten jälki on siistiä, kapeammissa paikoissa paikoin pelkkä kelkka käytössä.

Kylälatuja ajetaan kyläaktiivien toimesta ajan käytön mukaan. Ei kaupungin toimintaa. Pyritään saamaan kuntoon viikonlopuiksi ja suurimpien lumisateiden jäljiltä. Pääsääntöisesti hiihdettävissä vain perinteisellä tyylillä. Ladun kunto vaihtelee ajokaluston ja latupohjan mukaan hyvin suuresti. Latu ei ole joka vuosi täysin samassa paikassa.

Kunnan tukemia kylälatuja on Mämmellä, Honkolassa, Hietamalla, Parantalassa, Koivistossa, Riihilahdessa, Kangaslammella ja Sumiaisten keskustan Nitrolatu. Honkolassa ja Koivistolla on myös ns. kylien omat "koiraladut".

Katso tarkemmat tiedot kyläladuista kylien omilta nettisivuilta.